Rozwój umiejętności przywódczych w miejscu pracy

Jakie są cechy dobrego lidera?

Bycie dobrym liderem, za którym inni chcieliby podążać, jest sporym wyzwaniem. Oprócz wiedzy, doświadczenia, autorytetu jest wiele innych cech, które bardzo pomagają w byciu skutecznym przełożonym. Takim, do którego podwładni mają zaufanie i z którym czują się bezpiecznie. Takim, za którym chcą iść dalej i który pozwala im wzrastać.

Od wielu lat współpracuję z firmami, szkolę liderów, managerów, buduję zespoły. Szczegóły możesz zobaczyć tutaj: https://iwonazbikowska.pl/oferta-dla-firm/

Zebrałam kilka najważniejszych cech, które moim zdaniem najbardziej warto rozwijać, by jeszcze bardziej wzrastać w obszarze przywództwa:

komunikacja –  to bardzo ważne, by lider potrafił  jasno, konkretnie i skutecznie wyrażać swoje myśli. Powinien też umieć słuchać innych i motywować ich do  klarownej komunikacji.

empatia – pozwala na budowanie trwałych relacji, zaufania i wspieranie potrzeb członków zespołu. W tym obszarze trzeba uważać, by być autentycznym i czującym. Fałsz bardzo łatwo rozszyfrować.

Z drugiej strony nie można zatracić się w empatyzowaniu, odchodząc od swojej perspektywy i celów firmy.

– rozwiązywanie problemów i decyzyjność – dobry przełożony jest gotowy do rozwiązywania problemów i podejmowania decyzji. Nie ucieka przed nimi. Czasem podejmowanie decyzji jest bardzo trudne, zwłaszcza gdy lider nie ma dostępu do odpowiednich danych. Często jednak lepiej podjąć złą decyzję niż żadną, bo nie blokuje się działań innych osób w firmie.

– współpraca  – dobry lider umie współdziałać, nie tylko z członkami swojego zespołu, ale również z innymi kierownikami i działami. Efekty jego pracy zależą przecież od tego, jakie doświadczenia współpracy mają z nim inni ludzie w firmie i na ile są do niej chętni.

– delegowanie – lider stoi na czele projektu/ zespołu, odpowiada za jego realizację. To oczywiste, że nie zrobi wszystkiego sam. Skuteczne delegowanie, czyli oddawanie odpowiedzialności za zadania, to klarowne wyjaśnienie celu działań, udostępnienie narzędzi do jego realizacji, monitorowanie wykonania, motywowanie i wsparcie, jeśli jest potrzebne.

– zarzadzanie stresem – liderzy są bardzo narażeni na stres. To, jak potrafią nim zarządzać, czy umieją się regenerować, odpoczywać, stosować techniki relaksacyjne, decyduje o tym, jak długo są w stanie stawiać czoła wyzwaniom i na jak długo starcza im ich wewnętrznych zasobów.

– zarządzanie konfliktami – konflikty to trudne sytuacje, które jednak mogą zdarzać się w zespole i na linii przełożony – podwładny. Na moim blogu znajdziesz artykuł poświęcony radzeniu sobie z konfliktami w pracy. Serdecznie zapraszam Cię do lektury: https://iwonazbikowska.pl/jak-radzic-sobie-z-konfliktami-w-pracy/.

– wizja i motywowanie – świetnie, gdy lider potrafi zarażać swoim zaangażowaniem i ma spójną wizję osiągania celów firmy, do tego popartą strategicznym myśleniem. Jeśli wie, jak osiągać wyniki i pracuje ramię w ramię z podwładnymi, zaufanie i motywacja zespołu szybuje w górę.

– rozwój osobisty i umiejętność nauki na błędach – w dzisiejszym, wymagającym świecie rozwój osobisty, odkrywanie swoich zasobów i czerpanie z nich pełnymi garściami jest już koniecznością. Jak dokładnie rozwój osobisty może wpłynąć na twoje życie? Sprawdź tutaj: https://iwonazbikowska.pl/life-coaching/

Daj sobie przestrzeń do popełniania błędów! Nie bój się do nich przyznawać i wyciągaj z nich wnioski!

Rozwój umiejętności przywódczych

Jakimi metodami rozwijać swoje umiejętności miękkie?

Poniżej znajdziesz kilka praktycznych wskazówek, jak jeszcze bardziej rozwijać  kluczowe umiejętności lidera:

Komunikacja:

Jeszcze bardziej doskonal swoje umiejętności formułowania wypowiedzi, zarówno w mowie, jak i piśmie.

Staraj się jasno wyrażać swoje myśli, by inni właściwie Cię rozumieli.

Monitoruj na ile to, co mówisz jest zrozumiałe dla innych.

Nauka efektywnego rozwiązywania problemów:

Ćwicz podejście do sytuacji z różnych perspektyw i szukaj kreatywnych rozwiązań.

Wsłuchiwanie się w innych:

Rozwijaj umiejętności empatii i aktywnego słuchania.

Zacznij od dania swoim pracownikom możliwości wyrażania swoich opinii i potrzeb.

Decyzje i zarządzanie ryzykiem:

Ćwicz podejmowanie skomplikowanych decyzji, biorąc pod uwagę długoterminowe cele firmy.

Delegowanie obowiązków:

Naucz się zaufać swojemu zespołowi i efektywnie delegować zadania.

Zapewniaj wsparcie i feedback, ale pozwalaj pracownikom działać samodzielnie.

Samodyscyplina i samorozwój:

Zaangażuj się w regularne samokształcenie, czytaj książki o zarządzaniu, przywództwie i rozwoju osobistym. Jeśli masz przed sobą jakiś konkretny cel, w realizacji którego potrzebujesz wsparcia, skorzystaj z coachingu: https://iwonazbikowska.pl/life-coaching/

Określ cele związane z rozwojem przywództwa i monitoruj ich postępy.

Budowanie relacji:

Inwestuj w budowanie trwałych relacji z członkami zespołu i współpracownikami.

Działaj jako mentor lub coach dla innych, wspierając ich rozwój.

Rozwijaj zdolność myślenia strategicznego:

Zawsze dostrzegaj długoterminowe cele i ścieżki do ich osiągnięcia.

Zapewniaj kierunek i cel swojemu zespołowi.

Zarządzanie stresem:

Nauka radzenia sobie ze stresem jest kluczowa dla efektywnego przywództwa.

Praktykuj techniki relaksacyjne i umiejętność zachowania spokoju w trudnych sytuacjach.

Kierowanie projektem i cele zespołu:

Wypracuj jasne cele i cele dla swojego zespołu oraz monitoruj ich postępy.

Motywuj i inspiruj zespół do osiągania wspólnych celów.

Pamiętaj, że rozwijanie zdolności przywódczych to proces długotrwały, który wymaga stałego wysiłku i samodyscypliny. Regularnie oceniaj swój postęp i dostosowuj swoje podejście w miarę zdobywania doświadczenia.

Jaką rolę może odgrywać mentoring w rozwoju przywództwa?

Możliwość konsultowania się i uczenia pod okiem kogoś bardziej doświadczonego daje przede wszystkim o wiele szybszy rozwój. We współpracy z mentorem dostrzeżesz od razu w jakim obszarze poprawić swoje działanie. Uczysz się z mądrości i doświadczeń kogoś innego. I przede wszystkim widzisz, że się da! Rozmawiasz przecież z osobą, która osiągnęła cele, do których Ty jeszcze dążysz.

Jeśli szukasz mentorki w obszarze zarzadzania, budowania zespołów, prowadzenia firmy – zapisz się na bezpłatną konsultację do mnie: https://iwonazbikowska.pl/bezplatna-konsultacja/

Z sukcesami prowadzę własną firmę już 26 lat i chętnie podzielę się z Tobą swoimi doświadczeniami.

Dodaj komentarz