Poczucie sensu w pracy – jak je znaleźć?

Jak często zastanawiasz się, czy to co robisz zawodowo, ma sens? Jasne, co miesiąc wpływa na Twoje konto umówiona suma pieniędzy. To ważne. Robisz coś, co ma wartość dla innych.  Nie wypadasz z obiegu, rozwijasz się, może awansujesz. To wszystko to istotne sprawy.

Ale jeśli mimo to ogarnia Cię uczucie pustki związane z pracą – pomyśl, że tak właśnie czują się miliony osób na naszym globie. W dobie ogromnych organizacji i podziału pracy tracimy perspektywę sensu w pracy – bardzo często nie widzimy jej bezpośrednich efektów i jej wpływu na innych ludzi. Do tego coraz częściej trapi nas wpływ działalności, której jesteśmy częścią, na nasze środowisko.

Jak poczuć się w tym wszystkim lepiej? Oczywiście nie na wszystko masz wpływ. Możesz świadomie wybrać pracodawcę, biorąc pod uwagę między innymi jego podejście do kwestii ochrony środowiska.

Co jeszcze możesz zrobić? Odpowiedzi znajdziesz w kolejnych punktach artykułu.

Sens w pracy

Autodiagnoza – jaki sens widzisz w swojej pracy?

Zacznijmy od spojrzenia na siebie bardziej wnikliwie. Gotowa? Gotowy?

Badacze zajmujący się sensem pracy w życiu człowieka stosują często poniższy podział najczęstszych oczekiwań wobec życia zawodowego:

praca jako zadanie do wykonania i źródło utrzymania – dla części z nas praca to przede wszystkim kontrakt – wymiana swojego czasu i umiejętności na wynagrodzenie. Głębszy sens odnajdujemy głównie poza pracą –  w pasjach, relacjach z bliskimi, w sposobie spędzania wolnego czasu. Praca przynosi przede wszystkim środki do realizowania swoich celów poza pracą.

praca jako kariera – w tym podejściu staramy się w pracy wzrastać w służbowej hierarchii. Chcemy podejmować coraz większą odpowiedzialność i mieć większy wpływ na innych. Istotne są dla nas nie tylko pieniądze, ale również takie atrybuty jak pozycja społeczna i zawodowa, uznanie,  często własny gabinet i dobry służbowy samochód.

praca jako powołanie – w tej perspektywie najważniejszą rolę odgrywa dla nas poczucie własnego wkładu poprzez wykorzystywania talentów i predyspozycji. Ważna jest tu samorealizacja.  Szukamy też głębszego sensu, nie tylko dla nas samych, ale dla dobra innych lub/i środowiska.  Może nas motywować wkład w dobro społeczności, zdrowie psychiczne i fizyczne, edukację, bezpieczeństwo. Od razu przychodzą nam do głowy takie zawody jak: nauczyciele, lekarze, psychologowie, naukowcy, strażacy itd.

Ale czy tylko?

Pomyśl, co Ty przez swoją pracę robisz dla innych? Może przyczyniasz się do faktu, że osoby niepełnosprawne nie muszą przemierzać dziesiątków kilometrów do urzędów czy banków, ale mogą załatwić swoją sprawę zdalnie lub przez telefon?

Może sprawiasz, że mieszkańcy osiedla po męczącym dniu mogą znaleźć ukojenie w kwitnącym parku?

A może po prostu uśmiechasz się do swoich klientów? A może to jest pierwszy uśmiech, a może nawet jedyny, który otrzymają tego dnia?

Jak to jest z Tobą?

Co ma dla Ciebie największe znaczenie w pracy? Wykonanie swoich zadań i źródło utrzymania, kariera czy poczucie misji? Pamiętaj, że najczęściej miesza się u nas kilka motywacji. Im lepsza autodiagnoza, tym łatwiej zorientować się, co zmienić, by Twoje poczucie sensu w pracy się zwiększyło.

Nowa rzeczywistość – wkład społeczny jako cel pracy

Nasz Świat się zmienia. My również.  Badacze wskazują,  że poczucie dobrego wpływu ma coraz większe znaczenie dla bardzo wielu ludzi. Chcemy czuć, że mamy swój malutki wkład w społeczeństwo, ochronę planety, ogólne dobro.  Poszukujemy swojej sprawczości – chcemy wykorzystywać mocne strony dla realizacji ważnych celów.

Badania pokazują, że to właśnie sprawczość i pozytywny wpływ spośród wszystkich motywacji przynosi poczucie najgłębszego sensu w pracy.

Spójrz teraz z szerszej perspektywy na swoją pracę:

– Jaki jest Twój zakres wpływu w pracy i czego dotyczy?

– Komu może przysłużyć się Twoja praca?

– A jak przysługuje się Tobie?

Kilka kroków na odnalezienie sensu, pasji i zaangażowania w pracy

Masz już swoje odpowiedzi? To schodzimy głębiej.

Pomyśl przez chwilę:

– jakie są Twoje mocne strony i zainteresowania? – które z nich realizujesz w pracy?

– jakie są Twoje wartości? Sprawiedliwość, prawda, równe szanse, piękno, zdrowie itd.? Dlaczego robisz to, co robisz? Które z Twoich wartości są zgodne z misją firmy?

– jakie są Twoje cele osobiste i rozwojowe? Do czego dla siebie dążysz poprzez swoją pracę? W którym kierunku zmierzasz?

– w jakich sytuacjach w pracy działasz poza Twoimi osobistymi interesami? Może bezinteresownie dzielisz się wiedzą, bo lubisz mieć wpływ na to, że inni czują się pewniej w pracy? A może jesteś biurowym śmieszkiem i dzięki Tobie inni pracownicy łapią więcej luzu?

Pamiętaj, że choćby odrobinę przyczyniając się do czegoś dobrego dla innych, możesz o wiele łatwiej znaleźć większy sens w swojej pracy.

– jakie są Twoje relacje w pracy? Co zrobić, żeby jeszcze bardziej je poprawić?  Dobre relacje pomogą Ci to zwiększyć zaangażowanie w pracę. W końcu łatwiej nam działać, czując się ważną częścią jakiejś społeczności.

– za co jesteś wdzięczna/wdzięczny w swojej pracy? – daj sobie szansę, by zobaczyć, co jest w niej wartościowe. Może daje Ci stabilność? Może panuje tam dobra atmosfera?

Szukaj jej dobrych stron. To nie oznacza oczywiście, że masz się zatrzymywać w swoim rozwoju i uciekać przed zmianami. Chodzi o to, by każde miejsce pracy widzieć w szerszej perspektywie i dostrzegać  jego wkład w nasz rozwój. Każde doświadczenie może pokazać nam kierunek, który da nam głębokie poczucie sensu.

Job Crafting – czyli jak uczynić swoje miejsce pracy jeszcze bardziej przyjaznym miejscem?

Poprzednie pytania dały Ci najprawdopodobniej sporo przemyśleń. Masz już sporo odpowiedzi. Tylko jak je wprowadzić w życie?

Możesz bardziej skupiać się na dostrzeżeniu i pielęgnowaniu swojego wpływu i jeszcze bardziej dbać o relacje. Możesz próbować wykonywać swoje zadania w taki sposób, by jeszcze bardziej wykorzystywać swoje predyspozycje.

Te same cele ma job crafting – nowa metoda warsztatowa, której jestem facylitatorką. Wynikiem warsztatów jest zwiększenie samoświadomości pracowników i aktywne „craftowanie”, czyli kształtowanie swojego otoczenia zawodowego w porozumieniu z przełożonym. Dzięki job craftingowi Twoje miejsce pracy może stać się dla Ciebie jeszcze bardziej przyjazne.

Firmy coraz częściej inwestują w warsztaty job craftingu i trudno im się dziwić. W końcu poszukiwanie sensu w pracy ….po prostu ma sens.

Więcej o warsztatach, jakie przeprowadzam w firmach przeczytasz tutaj: https://iwonazbikowska.pl/oferta-dla-firm/

A o job craftingu pisałam w tym artykule:  https://iwonazbikowska.pl/szczescie-w-pracy-czy-to-jest-mozliwe/

Jak rozwój osobisty może wpłynąć na zbudowanie poczucia sensu w pracy?

Rozwój osobisty jest moja pasją i zawsze będę Cię do niego namawiać. Praca ze sobą to szansa na to, by być tym, kim się jest naprawdę. Również w pracy.

Jak to dla Ciebie brzmi?

Jeśli czujesz, że to jest Twoja droga i masz ochotę zadać mi kilka pytań, umów się za mną na bezpłatną konsultację: https://iwonazbikowska.pl/bezplatna-konsultacja/

Czekam na Ciebie w każdy czwartek.

Ten post ma 2 komentarzy

  1. Paulina

    Super sprawa ta autodiagnoza, jaką wartość ma dla nas praca. Pozwala zrozumieć siebie lepiej i przestać się porównywać do innych, z większym „sukcesem”. Bo dla każdego to słowo znaczy coś innego…

  2. Iwona

    To prawda, jesteśmy bardzo różni. 😊

Dodaj komentarz