Wypalenie zawodowe – objawy, przyczyny i sposoby radzenia sobie z nim

Przyczyny wypalenia zawodowego

Emocjonalne wyczerpanie, poczucie porażki, utrata poczucia własnej wartości i pokłady gniewu związane z pracą – to tylko część objawów wypalenia zawodowego.

Zobacz, jakie mogą być jego przyczyny:

– dajesz z siebie za dużo w pracy (np. energii, czasu, empatii, zaangażowania), a za mało przyjmujesz (np. pomocy, wynagrodzenia, uznania) – czyli poświęcasz siebie nie mając do tego zasobów.

Jeśli ten temat Cię porusza, być może zainteresuje Cię mój artykuł o asertywności: https://iwonazbikowska.pl/sztuka-asertywnosci-jak-mowic-nie-bez-poczucia-winy/

w Twoim życiu jest za mało równowagi – chodzi oczywiście o work-life balance. Jakie przyjąć założenia, aby zadbać o siebie w pracy i w życiu? Przeczytasz o tym tutaj:

https://iwonazbikowska.pl/rownowaga-miedzy-zyciem-zawodowym-a-prywatnym-6-kluczowych-zasad/

ignorujesz własne potrzeby – jeśli stale spychasz je na koniec listy zadań do wykonania, będą dopominały się o uwagę np. poprzez wypalenie czy choroby, np. depresję,

wykonujesz pracę niezgodną z Twoimi wartościami – jeśli każdego dnia w pracy łamiesz swoje zasady, powoduje to wewnętrzny konflikt, który kosztuje Twój organizm wiele energii. Zatrzymaj się i pomyśl, co możesz z tą sytuacją zrobić? Czy możesz coś w niej zmienić? Czy możesz postawić granicę?

toksyczne otoczenie zawodowe – ten aspekt może być naprawdę trudny dla Twojego zdrowia. Sytuacje bywają różne. Często bardzo pomaga rozwijanie zdolności interpersonalnych (https://iwonazbikowska.pl/jak-rozwijac-swoje-umiejetnosci-interpersonalne/), stawiania granic (https://iwonazbikowska.pl/sztuka-asertywnosci-jak-mowic-nie-bez-poczucia-winy/), umiejętnego rozwiązywania konfliktów (https://iwonazbikowska.pl/jak-radzic-sobie-z-konfliktami-w-pracy/). Jeszcze większe ich rozwijanie pomoże Ci lepiej reagować i chronić siebie, nawet jeśli sytuacja w pracy jest uciążliwa.

Możesz też dojść do wniosku, że toksyczna atmosfera w pracy to dla Ciebie za dużo. Wtedy potrzebna jest zmiana.

wypalenie zawodowe

Jak chroniczny stres może przyczynić się do wypalenia zawodowego?

W wielu profesjach jesteśmy mocno narażeni na stres. Często jest on związany z dużą odpowiedzialnością i częstymi kontaktami z ludźmi. Presja sukcesu i osiągnięć sącząca się pomiędzy wierszami społecznego przekazu nie pomaga w jego redukcji. Mamy robić dużo i szybko.

Tu zachęcam Cię do refleksji: ile z tego jest Ci potrzebne, żeby czuć się dobrze? Żeby czuć się szczęśliwą/szczęśliwym?

Zbyt duża ilość stresu w stosunku do wytrzymałości naszego układu nerwowego lub złe radzenie sobie z nim może prowadzić nie tylko do wypalenia, ale też do poważnych problemów zdrowotnych.

Obecnie bardzo wiele mówi się o dbaniu o swoje zdrowie psychiczne, zbawiennym wpływie medytacji, ruchu i kontaktu z przyrodą. Rytuały odpoczynku i „zarządzania” swoim stresem stały się w naszych czasach koniecznością.

W tym artykule znajdziesz 7 praktycznych porad na temat radzenia sobie ze stresem w pracy: https://iwonazbikowska.pl/jak-radzic-sobie-ze-stresem-w-pracy-7-praktycznych-porad/.

Dbaj o siebie. Przecież to nie chodzi o to by zawsze zdążyć, zawsze wywiązać się ze wszystkiego. To Ty jesteś najważniejsza/najważniejszy.

Równowaga praca - życie - od czego zacząć?

Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, jak rozpocząć pracę nad zrównoważeniem życia zawodowego i prywatnego:

 – przyjrzyj się sobie – odpowiedz sobie na pytania: „Czy dobrze rozkładam akcenty w swoim życiu? Czy praca i kariera to większość mojej uwagi i energii? Czy jest tu miejsce na bliskie relacje, życie rodzinne, społeczne, pasje, odpoczynek, ruch, rozwój i zdrowie?”

– nadaj większej wagi obszarom, które rzeczywiście są dla Ciebie ważne. Jeśli deklarujesz, że najważniejsze są dla Ciebie relacje, ale poświęcasz im najmniej czasu, cierpi na tym Twoje samopoczucie. Jeśli o nie zadbasz, poprawi się Twoje funkcjonowanie w pozostałych obszarach. Będziesz mieć więcej sił i motywacji, by pracować niekoniecznie długo, ale efektywnie.

rozłóż akcenty swojego życia na kilka obszarów –  jeśli masz w ręku karty: kariery, pieniędzy, zdrowia, rodziny, duchowości, rozwoju osobistego, przyjaciół, pasji, to czy wszystko postawisz na tylko jedną z nich? Taka strategia może okazać się bardzo ryzykowna. Tym, którzy nadają uwagę nie tylko pracy, ale też innym obszarom życia, łatwiej się pozbierać, jeśli coś pójdzie nie po ich myśli w życiu zawodowym.

nie wywracaj swojego życia do góry nogami –  zbyt dużo zmian na raz może Cię szybko zniechęcić. Czasem wystarczy wprowadzić 1-2 elementy, np. spacery i spotkania ze znajomymi raz na jakiś czas, aby nabrać potrzebnego dystansu do pracy.

Jakie przekonania będą Cię wspierać w dbaniu o zdrowie psychiczne?

Poznaj kilka przekonań, z którymi warto pracować, by zachować równowagę:

dbanie o psychikę wymaga regularności – Twój układ nerwowy po prostu potrzebuje regeneracji. Pomoże Ci zatrzymanie, reset, odmiana, różnorodność, odpoczynek oraz dbanie o relacje.

to normalne, że nie wszystko wychodzi nam idealnie – czy stawiasz sobie wysoko poprzeczkę? Co się dzieje, jeśli do niej nie doskoczysz? Czy twoja samoocena szybuje wtedy w dół?

Praca rozwojowa ze sobą m. in. nad samoakceptacją i odpuszczaniem pomaga „okiełznać” perfekcjonizm.

– nie wszystko musisz robić sama/sam – dzięki pracy rozwojowej, np. poprzez life coaching i coaching kariery https://iwonazbikowska.pl/coaching-kariery/

Możesz wyjść z ograniczających wzorców i nauczyć się jeszcze lepiej przyjmować pomoc i współpracować.

stawianie granic to nie samolubność – to dbanie o siebie i innych, bo gdy masz szacunek dla swoich potrzeb, Twoich zasobów starcza Ci na dłużej. Traktuj je priorytetowo – wtedy będzie Ci łatwiej nie zgadzać się na nadgodziny, projekty i zadania,  których już nie jesteś już w stanie się podjąć.

Zbytnie spalanie się emocjonalne w pracy, empatyzowanie z zatraceniem siebie, brak dystansu, poczucie, że ja mogę wszystko –  to też obszary do rozwoju osobistego, które mogą świadczyć o przebytych traumach i nadodpowiedzialności w dzieciństwie.

Jeśli pojawiły Ci się jakieś pytania po lekturze tego artykułu, które potrzebujesz z kimś skonsultować, czekam na Ciebie w każdy czwartek. Tutaj możesz umówić się na bezpłatną, 30-stominutową konsultację online ze mną: https://iwonazbikowska.pl/bezplatna-konsultacja/

Do zobaczenia!

Dodaj komentarz